Severnoje silanije – 15. ročník plaveckých závodů na Sibiři

06.11.2018 13:56
Tomáš Doubrava, vedoucí akce
Díky navázání kontaktů Jihomoravského kraje s atraktivním partnerem ze středozápadní Sibiře vznikl zajímavý projekt plavecké spolupráce, který byl již po šesté příležitostí pro plavce z Brna reprezentovat jižní Moravu. Začátkem listopadu se 5 plavců ze ZŠ Arménská účastnilo mezinárodních plaveckých závodů „Severnoje sijanije“ (Polární záře) ve 4500 km vzdáleném Chanty-Mansijsku.
15. ročník těchto závodů se konal ve dnech 1. až 3. listopadu 2018. Kromě plaveckých klubů z celého Ruska (namátkou z Moskvy, Vladivostoku, Magadanu, Čeljabinsku, ze vzdálené Kamčatky i Jakutska) se závodů zúčastnili zahraniční sportovci z Běloruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu i našeho týmu z České republiky. Celkem se zde sešlo na 35 klubů čítajících 500 mladých sportovců ve věkovém rozmezí od 10 do 15 let.
Naše výprava strávila na Sibiři nezapomenutelných šest dní, které byly kromě plaveckých závodů vyplněny i bohatým doprovodným programem. Měli jsme možnost prohlédnout si nádherné Muzeum přírody a člověka, kde jsme se seznámili s místními archeologickými nálezy, životem původních obyvatel, informacemi o těžbě ropy a plynu a krásnou expozicí zástupců sibiřské fauny. Podnikli jsme výlet do přístavu na řece Irtyš, která zde tvoří důležitou dopravní tepnu. Navštívili jsme i pravoslavný chrám a skanzen s obřími bronzovými sochami mamutů, medvědů a koní, jejichž pozůstatky zde byly nalezeny.
A jaké byly výsledky českého týmu? Největších úspěchů z našich plavců dosáhla Adéla Mátlová z Komety Brno, která získala čtyři medaile. Dobrých výsledků dosáhla i Lucie Francová z Komety, která získala jednu stříbrnou medaili. Ve velké konkurenci lze považovat zmíněná medailová umístění za mimořádné úspěchy. I ostatní plavci v letošním výběru (Ondra Havrlant, Martin Moliš, Franziska Schmid) ale rozhodně ostudu neudělali a zaplavali si své osobní rekordy. Ke sportovnímu zážitku z příjemného závodního bazénu s olympijskými parametry (délka 50 metrů, 10 závodních drah) tak přibyla i radost z osobních úspěchů a jako bonus navíc i navázání přátelských kontaktů mezi našimi a ruskými plavci.
Celá tato úžasná akce by se nemohla uskutečnit bez podpory Jihomoravského kraje, jehož představitelé se zasloužili o její zprostředkování, a samozřejmě i díky velké ochotě místních organizátorů. Rád bych poděkoval všem, kteří se na zajištění naší účasti podíleli.
Všem našim plavcům děkuji a gratuluji za příkladnou reprezentaci České republiky.