Podzim v plném proudu

04.11.2018 13:54

Mgr. Lenka Vašíčková

 

 

První dva měsíce školního roku jsou za námi, žáci i učitelé už dávno zapomněli na volné dny letních prázdnin a škola se rozjela na plné obrátky. Učebnice, sešity, obaly, ořezané tužky, domácí úkoly, diktáty, písemky, zkoušení… Někdy děti čeká úspěch, jindy ukápne i slzička. Není proto na škodu opustit občas školní třídy a zažít něco trochu jiného.

Při slovech Adaptační výlet se rozzáří oči snad všem žákům. Tři dny strávené v přírodě stmelí poprázdninový kolektiv mnohem lépe, než týdny sezení v lavicích. Letos se v září vypravila 9. B do Jedovnic, páťáci s 4. C v říjnu zase vyjeli do Podmitrova. Co na svých výletech poznali a co se naučili? Deváťáci si sami ve skupinkách vařili, podnikli výlet do Rudického propadání, hráli hry a aktivity na sebepoznání, rozvoj osobnosti a utváření dobrých vztahů v kolektivu; páťáci a čtvrťáci v rolích trosečníků kreslili mapy okolí, poznávali přírodu, stavěli chýše, soutěžili ve vědomostech ze všech školních předmětů. Starší i mladší si tak v reálu osvojovali schopnost spolupráce, pomoci druhým, nutnosti postarat se sám o sebe i týmové práce. Právě tyto dovednosti, odborně nazývané soft skills, se jim v životě budou vždycky hodit.

Nezahálejí pochopitelně ani ostatní třídy. Naši nejmladší, prvňáčci, byli slavnostně pasováni na Čtenáře v Knihovně Jiřího Mahena na Lánech. Dobré spolupráce s místní pobočkou si velice vážíme, třídy sem chodí na besedy, zakládají Čtenářské kluby, probíhá zde i výstava našich Prázdninových deníků. Neméně oblíbená je i botanická zahrada Masarykovy univerzity na Kejbalech či sdružení Rezekvítek, protože se tu žáci učí o přírodě tam, kde to jde nejlépe – skutečně v přírodě.

Také sportovcům se u nás daří. V září se žáci zúčastnili republikového finále OVOV v Praze, kam se probojovali díky svým vítězstvím v postupových kolech loňského školního roku. Gratulujeme Ince Babánkové, Adamu Dastychovi, Aleši Tomanovi, Martinu Molišovi a Heleně Juříčkové. V listopadu budeme na hodně velkou dálku fandit šesti žákům ze 7. B, kteří odletí na mezinárodní plavecké závody na ruskou Sibiř do města Chanty-Mansijsk na řece Irtyš. Naši plavci nás na těchto závodech budou reprezentovat již poněkolikáté a my doufáme, že se opět vrátí s medailemi.

Jak jistě víte, s příchodem nového školního roku jsme přivítali na naší škole i nového pana ředitele. Jsme rádi, že se mu aktivity školy líbí a že nám v jejich pořádání přislíbil maximální podporu. Celý druhý stupeň se tak již teď může těšit na tradiční listopadovou Noc bez drog, po níž budou následovat další oblíbené akce...

 

Článek vyšel v listopadovém vydání zpravodaje Naše Bohunice.