Naši plavci na Sibiři nezmrzli

14.12.2017 09:12

Začátkem listopadu se plavci ze ZŠ Arménská účastnili mezinárodních plaveckých závodů „Severnoje sijanije“ (Polární záře) ve 4500 km vzdáleném Chanty-Mansijsku.

Díky navázání kontaktů Jihomoravského kraje s atraktivním partnerem ze středozápadní Sibiře vznikl zajímavý projekt plavecké spolupráce, který byl již pátou příležitostí pro plavce z Brna reprezentovat Jižní Moravu.

14. ročníku těchto závodů, který se konal od 2. do 4. listopadu 2017, se účastnily plavecké kluby z celého Ruska: namátkou sportovci z Moskvy, Novosibirsku, Jekatěrinburgu, Čeljabinsku, ze vzdálené Kamčatky i Jakutska. Ze zahraničních účastníků můžeme uvést Českou republiku, Itálii, Kyrgyzstán a Kazachstán. Celkem se zapojilo na 35 klubů čítajících 500 mladých sportovců ve věkovém rozmezí od 10 do 15 let.

Největších úspěchů z našich plavců dosáhla Clementina Fraňková z Komety Brno (ze třídy 6. B), která získala tři medaile: na 100 a 200 m prsa byla druhá, vítězkou se stala v závodě 400 m polohově. Ve velké konkurenci lze považovat zmíněná medailová umístění za mimořádný úspěch. I ostatní plavkyně z naší školy v letošním výběru (Dominika Čížková a Markéta Fölklová) ale rozhodně nezanechaly špatný dojem.

Vzhledem k limitovaným možnostem leteckého spojení měla výprava možnost strávit v konečné destinaci šest dní, které organizátoři vyplnili bohatým programem. Mimo sportovního zážitku z příjemného závodního bazénu s olympijskými parametry (délka 50 metrů, 10 závodních drah) jsme měli možnost blíže si prohlédnout celé město. Navštívili jsme nádherné Muzeum přírody a člověka, kde jsme se seznámili s místními archeologickými nálezy, životem původních obyvatel, informacemi o těžbě ropy a plynu a krásnou expozicí zástupců sibiřské fauny. Mimo prohlídky města jsme dále měli možnost zavítat do přístavu na řece Irtyš, která zde tvoří důležitou dopravní tepnu, zajímavý pravoslavný chrám i skanzen s obřími bronzovými sochami mamutů, medvědů a koní, jejichž pozůstatky zde byly nalezeny. Vynikající tečkou celého pobytu, kterou nám místní pořadatelé připravili, byla návštěva hokejového zápasu KHL (shodou okolností hostil místní tým hokejisty klubu Slovan Bratislava). Asi největším darem bylo navázání přátelských kontaktů mezi našimi a ruskými plavci.

Nelze než zopakovat, že tato úžasná akce by se nemohla uskutečnit bez podpory Jihomoravského kraje, jehož představitelé se zasloužili o její zprostředkování, a samozřejmě velké ochotě místních organizátorů. Rád bych poděkoval všem, kteří se na zajištění naší účasti podíleli, a našim plavcům děkuji za příkladnou reprezentaci.

Tomáš Doubrava, vedoucí akce

ZŠ Arménská 21