Jak jsme uklízeli svět

20.04.2017 22:18

Co rozpoutali naši žáci

 

Týden od 3. do 8. dubna 2017 se nesl ve znamení velkého úklidu. Ne, nemyslete si – neumývala se okna, neluxovaly koberce ani nebarvila velikonoční vajíčka. Děti i dospělí se vrhli na mnohem náročnější úkol: uklidit Bohunice.

 

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Tak se jmenuje celostátní kampaň, která nás rozhýbala v prvním dubnovém týdnu. 275 žáků a 17 učitelů nafasovalo rukavice, pytle i hrábě a zamířili s nimi na předem pečlivě vybraná a naplánovaná místa. Díky dobré organizaci se nám podařil opravdu široký záběr, a tak se neuklízelo jen v blízkosti školy nebo na bohunických hřištích, ale třeba i u říčky Leskavy a okolních cestách. Za 28 hodin postupné práce jsme nasbírali 51 pytlů odpadků o váze 510 kg, které do té doby hyzdily životní prostředí. Skvělý výkon, viďte? A to přitom proběhlo zatím jen první kolo.

Pro druhou část naší uklízecí kampaně byla totiž oslovena široká bohunická veřejnost. V sobotu 8. dubna se proto dobrovolníci sešli znovu; tentokrát si vybrali za cíl Červený kopec. Žáci 5.A, jejich rodiče, učitelé ZŠ Arménská i dobrovolníci z řad občanů přiložili ruce k dílu. Velkou oporou jim bylo i více než 20 městských policistů, kteří s velkou vervou zlikvidovali velkou část černých skládek, zatímco se děti s rodiči věnovali menším skládkám na přilehlých svazích. Pytle s odpadky se vysypávaly do velkého kontejneru, který se podařilo naplnit ve 12 hodin. Odpadky v kontejneru vážily 1680 kg!

Takový úspěch by se nemohl podařit, kdybychom nepostupovali společně. ZŠ Arménská zajistila propagaci i pracovní náčiní, pracovnice MÚ Brno-Bohunice odvoz kontejneru, městská policie potřebnou chlapskou sílu. Pracovnice Magistrátu města Brna Ing. Eva Kalová a Mgr. Martina Pacasová připravily pocitovou mapu, zaměstnanci Lipky a páťáci si nachystali doprovodný program pro chvíle odpočinku. Úklidu se zúčastnil i pan Radek Janoušek, tiskový mluvčí akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, který pochopitelně přiložil ruku k dílu. Celou akci dokumentovala i Česká televize v pravidelných živých vstupech.

Odpolední odpočinek na hřišti na Kejbalech byl pak více než zasloužený. Fotbálek, špekáčky, ekologické aktivity i docela obyčejné popovídání završily náročný, ale přesto velmi hezký den. Počasí nám přálo – a Červený kopec díky nám krásně prokoukl.

Rádi bychom touto cestou poslali všem, kteří se do akce zapojili, velké díky za skvěle odvedenou práci. Bohunice jsou díky naší společné pomoci opět čisté a útulné. Nezbývá než doufat, že takové dlouho zůstanou.

 

Mgr. Irena Lidmilová,

koordinátorka akce